APHRODITE & JUNIOR RED

Move 6.0 & 5th DNB Anniversary

12.11. 2010

Klub Matrix

Vstupenky/Tickets


DJ APHRODITEJméno DJ APHRODITE určitě znáte, nejspíš budete znát i nějaké tracky od něj, ale kdo ví, jak s ním všechno bylo a podle čeho získal svoje „božské“ jméno? To se dočte v článku, kde Bifidus Aktif zpracoval celý jeho umělecký život…

Konec osmdesátých let byl v Británii ve znamení acid house. Pod vlivem této vlny se dva mladí nadšenci rozhodli založit klub Aphrodite a začít hrát jako Aphrodite DJs. Jeden z nich, Gavin King, se poté osamostatnil, pseudonym podle jména řecké bohyně mu ovšem zůstal. Tehdy asi netušil, že stráví na taneční scéně ještě dalších dvacet let a stane se legendou jungle a drum & bassu.

Nejdříve ale bylo potřeba, aby přišly nové projekty v čele s The Prodigy, nalámaly beaty a daly základy pro popularitu breakbeat hardcoru a vylíhnutí nového žánru: jungle. V té době už Aphrodite spolu se svými dvěma kamarády sedí ve studiu, s nimiž svou producentskou činnost uplatňuje na značce Urban Shakedown. Dva roky na to následuje i vznik jeho sólo vydavatelství, pojmenovaného stejně jako samotný Gavin – tedy Aphrodite Records. Po úspěšném působení vede jeho cesta vedla ke spolupráci s Mickey Finnem a k třetí trefě do černého: vzniku labelu Urban Takeover.

První singl a pecka Bad Ass doslova natírá celému světu zadek. Jak by také ne: nový, maximálně energický a groovy sound nemohl nikoho nechat v klidu. A protože tento styl nutil každého skákat, nemohl být pojmenován jinak, než jump up. Dynamická basa, veselé jednoduché bicí a živé samply se staly základními stavebními kameny všech Aphroditových tracků, které dnes počítáme na desítky. Kromě jeho rozsáhlé vlastní diskografie pak několikrát zdatně remixoval i projekty mimo drum & bassovou scénu; jmenujme A Tribe Called Quest, Moby, Moloko, Blackstreet nebo Apollo 440.

První album od Aphrodite spatřilo světlo světa v roce 1999 a o tři roky přidává další – Aftreshock – které je specifické pro svou inklinaci k vlivům hip hopu, raggee a funky. Tanečních kousků se ale od něj dočkáváme i nadále: třeba All Over Me s vokálem Tenor Fly se stává nesmrtelnou hymnou, Fanfare nebo Twilight pak nejprovařenějšími dancefloor killery.

Aphrodite patří k velikánům drum & bassové scény, kteří ji nejen ovlivnili, ale její podstatnou část doslova vytvořili. Když budeme uvažovat o těch největších: Ed Rush & Optical nastartovali styl neuro funk – tvrdší a temnější subžánr, o několik let později High Contrast světu dokázal, že polámaninám sluší i melodická a lehčí atmosféra a dal zelenou veselosti, hřejivosti, vokálům a troše toho disca. Aphrodite naproti tomu vytvořil jump up a dodnes díky němu můžeme vesele hopsat na nenáročné a jednoduché pecky, které lidi na parketu maximálně baví.

V dnešním rychlém světě vyniká mnoho mladých producentů a DJů – desky se vydávají velkou rychlostí, a než se nějaká má šanci stát hitem, je zadupána tuctem dalších… Legendy si však stále udržují a zachovávají svůj respekt a věrnost fanoušků, které, i když odrostou, nahradí jiní. U nás v Čechách se této výsadě nejvíce těší právě Aphrodite. V minulosti jsme ho mohli vidět například na festivalu Summer of Love a na indoorových akcích Let it Roll a Pig Fest. Pokaždé předvedl skvělou show, a ačkoli by mohl být otcem většiny návštěvníků parties, na kterých hraje, rozhodně nepatří do starého železa, má stále skvělý kontakt se scénou a při svém hraní nereflektuje jen trendy, ale zachovává si vlastní styl.