WORKSHOP 17 – 20/2/09

Ve spolupráci s Francouzským Institutem, Les Flatiques   a  Music City

HENTAI CORPORATION ( vítěz Skutečná liga 2008)

Lektor : Jean-Pierre MATHIEU (Sound engineer)

J-P.M.

In 1987 Jean-Pierre Mathieu studies at the School of audio engineering and does his first steps with English bands. Back inFrance in 1992, he spends a short time in Treponem Pal, then he creates the band Naked Apes, with two albums. At the same time, he is sound engineer in Théâtre Jean Vilar, then sound engineer at Le Studio since 1997.
At Le Studio, Jean-Pierre Mathieu is in charge of the workshops about sound. He also participates with the voice teachers to follow the artists when they prepare new albums. ( collaboration also with: La Phaze, Killing Joke,  Ministry, and many others..)

Pořádáno ve spolupráci s Francouzským Instituem Praha a Les Flatiques a Music City pro vítěže Skutečné ligy 2008

20022009076

 20022009092220022009079
www.bandzone.cz/hentaicorp
www.studiodesvarietes.org
 

1. Report

Ve dnech 17. – 20.2. 2009 proběhl v seminární místnosti hudebního komplexu Musiccity workshop vedený jedním z předních francouzských sound engineerů Jean – Pierrem MATHIEUEM (pracovník renomovaného Le Studia, osobně spolupráce s La Phaze, Killing Joke, Treponem Pal). Expert měl na starosti kapelu Hentai Corporation (vítěz Skutečná liga 2008) a řešil s ní především dynamickou stránku jejich kompozic. Vše finančně zaštiťoval Francouzksý institut a zorganizoval Jarda Raušer. Více viz osobní report Radka Škarohlída, frontmana Hentai Corporation.

Jean – Pierre je osobnost. Když jsme se poprvé setkali v kavárno-posezeníčku v Musiccity před započetím naší společné práce, nedělal ze sebe haura, dal si cígo a pouze se ptal na naše základní postoje k tvorbě, hudbě atd. Jean studoval řemeslo zvukařské na Londýnské univerzitě, takže s komunikací v angličtině nebyl problém, což by pro mnohé jiné Frantíky bylo značně urážející, že nemohou komunikovat svým vyvoleným jazykem Vzhledem k tomu, že náš band je těžko zaškatulkovatelnej ( každýho kapela je přece nezaškatulkovatelná :)) přistoupili jsme od dlouhýho kecání k činu. V tento moment ovšem nastal pro všechny přihlížející šok. Jean nám oznámil, že se následující 4 hodiny budeme věnovat nazvučení koncertního roomu. Nebyl jsem prozatím svědkem ničeho takového. Místnost si proměřil a pomocí všemožnejch programů v jeho industrial kapelama polepenym macbooku si udělal premix bez toho aby se začalo zvučit. Když jsem mu říkal, že nemáme osobního zvukaře, zděsil se. Tvrdí, že každá kapela musí mít jako člena kapely zvukaře jinak se ani nehne a na stagei nemůže zaujmout. Co ho odrovnalo, byla má zkušenost s nazvučením jednotlivých koncíků např. v Praze. Že se zvučí 20 – 30 min před koncíkem nepobíral rozumem. Po nazvučení se věnoval každému členovi kapely zvlášť. Vysvětloval nám postupně všechny zásady nekretenského chovaní na place, na co bychom si měli dát pozor atd. Poté sme se vrhli každý den na kompletní analýzu jednoho songu. Měnili a trénovali především výraznější dynamické vyjádření a souhru drum`n`bass složky. Vyjadřoval se přesně, upřímně a nemálokrát i impulzivně (např. mě několikrát okřiknul, když sem cpal zpěvy tam, kam sem neměl – shut up you moron :))). Byl velmi trpělivý i empatický. Doopravdy nechci tady mazat med kolem huby, ale nenapadá mě, co bych mu mohl vytknout. Pro nás skvělá zkušenost, kéž by takováhle spolupráce mohla fungovat mnohem déle. Mohla by, ale na to nejsou peníze 🙁 . Pochopili jsme, že bez producentské práce se velmi těžko dá utvořit kvalitní nahrávka či důležitej koncert. Zkušené vnější ucho je obrovsky důležité.  A to i pro amatérské kapeláy, nejen pro `špičku`. Je to nenahraditelná zkušenost. Jsem přesvědčen, že i u nás v  České republice jsou lidé, kteří s takovouhle profesionální vervou jdou do každé práce, jen je problém je najít a neustálé existennčí potíže je ženou do úplně jiných aktivit než jsou workshopy pro mladé kapely. Před loučením sme se polozbourali slívou na baru v Musiccity, poté mu jednu flašku jelínka věnovali a tramtadadá do všední šedi, krom hudby. 

Lektor :

Jean-Pierre MATHIEU (Sound engineer)

In 1987 Jean-Pierre Mathieu studies at the School of audio engineering and does his first steps with English bands.
Back in France in 1992, he spends a short time in Treponem Pal, then he creates the band Naked Apes, with two albums. At the same time, he is sound engineer in Théâtre Jean Vilar, then sound engineer at Le Studio since 1997.
At Le Studio, Jean-Pierre Mathieu is in charge of the workshops about sound. He also participates with the voice teachers to follow the artists when they prepare new albums.